Taiyo Yuden MCASE168SB7474MTNA01
Part No.:
MCASE168SB7474MTNA01
Datasheet:
AnpuMCASE168SB7474MTNA01.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCASE168SB7474MTNA01 on Anpu?
3. Are the MCASE168SB7474MTNA01 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCASE168SB7474MTNA01?
Image MCASE168SB7474MTNA01
Part Number MCASE168SB7474MTNA01
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)