Taiyo Yuden MCASE21GSB5105KTNA1J
Part No.:
MCASE21GSB5105KTNA1J
Datasheet:
AnpuMCASE21GSB5105KTNA1J.pdf
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Series:
MCAS
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCASE21GSB5105KTNA1J on Anpu?
3. Are the MCASE21GSB5105KTNA1J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCASE21GSB5105KTNA1J?
Image MCASE21GSB5105KTNA1J
Part Number MCASE21GSB5105KTNA1J
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCAS
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)