Taiyo Yuden MCAST168SB5474MTNA1J
Part No.:
MCAST168SB5474MTNA1J
Datasheet:
AnpuMCAST168SB5474MTNA1J.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCAST168SB5474MTNA1J on Anpu?
3. Are the MCAST168SB5474MTNA1J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCAST168SB5474MTNA1J?
Image MCAST168SB5474MTNA1J
Part Number MCAST168SB5474MTNA1J
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)