Taiyo Yuden MCHK2012T1R0M
Part No.:
MCHK2012T1R0M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
AnpuMCHK2012T1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.47A 111 MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCOIL™, MC
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.47 A
Current - Saturation (Isat):
2.26A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
111mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)
1. How to order MCHK2012T1R0M on Anpu?
3. Are the MCHK2012T1R0M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCHK2012T1R0M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCHK2012T1R0M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MCHK2012T1R0M
Part Number MCHK2012T1R0M
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCOIL™, MC
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Metal
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.47 A
Current - Saturation (Isat) 2.26A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 111mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)