Taiyo Yuden MCJCH31LBB7474KTPA1J
Part No.:
MCJCH31LBB7474KTPA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuMCJCH31LBB7474KTPA1J.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCJC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCJCH31LBB7474KTPA1J on Anpu?
3. Are the MCJCH31LBB7474KTPA1J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCJCH31LBB7474KTPA1J?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MCJCH31LBB7474KTPA1J
Part Number MCJCH31LBB7474KTPA1J
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCJC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)