Taiyo Yuden MDJE4040T4R7MM
Part No.:
MDJE4040T4R7MM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuMDJE4040T4R7MM.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.9A 250MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCOIL™, MD
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order MDJE4040T4R7MM on Anpu?
3. Are the MDJE4040T4R7MM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MDJE4040T4R7MM?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MDJE4040T4R7MM
Part Number MDJE4040T4R7MM
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCOIL™, MD
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.9 A
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)