Taiyo Yuden MDMK4040T2R2MF
Part No.:
MDMK4040T2R2MF
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuMDMK4040T2R2MF.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.5A 92 MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCOIL™, MD
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
92mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order MDMK4040T2R2MF on Anpu?
3. Are the MDMK4040T2R2MF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MDMK4040T2R2MF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MDMK4040T2R2MF MDMK4040T2R2MFV
Part Number MDMK4040T2R2MF MDMK4040T2R2MFV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series MCOIL™, MD MCOIL™, MD
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal Metal
Inductance 2.2 µH 2.2 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A -
Current - Saturation (Isat) 3.2A -
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 92mOhm Max 92mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant - -
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)