Taiyo Yuden MDMK4040T2R2MMV
Part No.:
MDMK4040T2R2MMV
Datasheet:
AnpuMDMK4040T2R2MMV.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.8A 79MOHM SMD
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
79mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order MDMK4040T2R2MMV on Anpu?
3. Are the MDMK4040T2R2MMV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MDMK4040T2R2MMV?
Image MDMK4040T2R2MMV
Part Number MDMK4040T2R2MMV
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCOIL™, MD
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.8 A
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 79mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)