Taiyo Yuden MDWK4040T6R8MM
Part No.:
MDWK4040T6R8MM
Datasheet:
AnpuMDWK4040T6R8MM.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2A 158 MOHM SMD
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
158mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)
1. How to order MDWK4040T6R8MM on Anpu?
3. Are the MDWK4040T6R8MM price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MDWK4040T6R8MM?
Image MDWK4040T6R8MMV MDWK4040T6R8MM
Part Number MDWK4040T6R8MMV MDWK4040T6R8MM
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series MCOIL™, MD MCOIL™, MD
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal Metal
Inductance 6.8 µH 6.8 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 2 A 2 A
Current - Saturation (Isat) 2.9A 4A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 158mOhm Max 158mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant - -
Ratings AEC-Q200 -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)