Taiyo Yuden NR6012T100ME
Part No.:
NR6012T100ME
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuNR6012T100ME.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1A 282 MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
282mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order NR6012T100ME on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that NR6012T100ME is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the NR6012T100ME price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NR6012T100ME?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NR6012T100ME.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NR6012T100ME
Part Number NR6012T100ME
Manufacturer Taiyo Yuden
Series NR
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) 1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 282mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 22MHz
Ratings -
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)