Taiyo Yuden NR6045T2R3N
Part No.:
NR6045T2R3N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuNR6045T2R3N.pdf
Description:
FIXED IND 2.3UH 3.5A 27.3MOHM SM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
27.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)
1. How to order NR6045T2R3N on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that NR6045T2R3N is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the NR6045T2R3N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NR6045T2R3N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NR6045T2R3N.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NR6045T2R3N
Part Number NR6045T2R3N
Manufacturer Taiyo Yuden
Series NR
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.3 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.5 A
Current - Saturation (Isat) 6A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 27.3mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 60MHz
Ratings -
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)