Taiyo Yuden NRS5012T4R7MMGF
Part No.:
NRS5012T4R7MMGF
Package:
2005 (5012 Metric)
Datasheet:
AnpuNRS5012T4R7MMGF.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.4A 216MOHM SMD
Package/Case:
2005 (5012 Metric)
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
216mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order NRS5012T4R7MMGF on Anpu?
3. Are the NRS5012T4R7MMGF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS5012T4R7MMGF?
Image NRS5012T4R7MMGFV NRS5012T4R7MMGF
Part Number NRS5012T4R7MMGFV NRS5012T4R7MMGF
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard 2005 (5012 Metric)
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 4.7 µH 4.7 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A 1.4 A
Current - Saturation (Isat) 2.2A 2.2A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 216mOhm Max 216mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 40MHz 40MHz
Ratings AEC-Q200 -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)