Taiyo Yuden NRS6010T4R7MMGFV
Part No.:
NRS6010T4R7MMGFV
Datasheet:
AnpuNRS6010T4R7MMGFV.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.4A 198MOHM SMD
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
198mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order NRS6010T4R7MMGFV on Anpu?
3. Are the NRS6010T4R7MMGFV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6010T4R7MMGFV?
Image NRS6010T4R7MMGFV
Part Number NRS6010T4R7MMGFV
Manufacturer Taiyo Yuden
Series NR, S Type
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 198mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 36MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)