Taiyo Yuden NRS6012T100MMGJV
Part No.:
NRS6012T100MMGJV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuNRS6012T100MMGJV.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.2A 240 MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR, S Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order NRS6012T100MMGJV on Anpu?
3. Are the NRS6012T100MMGJV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6012T100MMGJV?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NRS6012T100MMGJV
Part Number NRS6012T100MMGJV
Manufacturer Taiyo Yuden
Series NR, S Type
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Current - Saturation (Isat) 1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 22MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)