Taiyo Yuden NRS6012T150MMGJ
Part No.:
NRS6012T150MMGJ
Datasheet:
AnpuNRS6012T150MMGJ.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 800MA 354MOHM SMD
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
354mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order NRS6012T150MMGJ on Anpu?
3. Are the NRS6012T150MMGJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6012T150MMGJ?
Image NRS6012T150MMGJ NRS6012T150MMGJV
Part Number NRS6012T150MMGJ NRS6012T150MMGJV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 15 µH 15 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 800 mA 800 mA
Current - Saturation (Isat) 800mA 800mA
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 354mOhm Max 354mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 18MHz 18MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)