Taiyo Yuden NRS6012T1R0NMGJV
Part No.:
NRS6012T1R0NMGJV
Nonstandard
Datasheet:
AnpuNRS6012T1R0NMGJV.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 2.4A 60 MOHM SMD
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
95MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order NRS6012T1R0NMGJV on Anpu?
3. Are the NRS6012T1R0NMGJV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6012T1R0NMGJV?
Image NRS6012T1R0NMGJV
Part Number NRS6012T1R0NMGJV
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Current - Saturation (Isat) 3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 95MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)