Taiyo Yuden NRS6012T470MMGJ
Part No.:
NRS6012T470MMGJ
Description:
FIXED IND 47UH 460MA 1.158OHM SM
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
520mA
DC Resistance (DCR):
1.158Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order NRS6012T470MMGJ on Anpu?
3. Are the NRS6012T470MMGJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6012T470MMGJ?
Image NRS6012T470MMGJ NRS6012T470MMGJV
Part Number NRS6012T470MMGJ NRS6012T470MMGJV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 47 µH 47 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 460 mA 460 mA
Current - Saturation (Isat) 520mA 520mA
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 1.158Ohm Max 1.158Ohm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 6MHz 6MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)