Taiyo Yuden NRS8030T1R5NJGJ
Part No.:
NRS8030T1R5NJGJ
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuNRS8030T1R5NJGJ.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 5.3A 15.6MOHM SM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR, S Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.3 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
1. How to order NRS8030T1R5NJGJ on Anpu?
3. Are the NRS8030T1R5NJGJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS8030T1R5NJGJ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NRS8030T1R5NJGJ NRS8030T1R5NJGJV
Part Number NRS8030T1R5NJGJ NRS8030T1R5NJGJV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 1.5 µH 1.5 µH
Tolerance ±30% ±30%
Current Rating (Amps) 5.3 A 5.3 A
Current - Saturation (Isat) 6.2A 6.2A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 15.6mOhm Max 15.6mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 80MHz 80MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)