Taiyo Yuden NRS8040T1R4NJGJV
Part No.:
NRS8040T1R4NJGJV
Nonstandard
Datasheet:
AnpuNRS8040T1R4NJGJV.pdf
Description:
FIXED IND 1.4UH 7A 9.1 MOHM SMD
Inductance:
1.4 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
9.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
63MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order NRS8040T1R4NJGJV on Anpu?
3. Are the NRS8040T1R4NJGJV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS8040T1R4NJGJV?
Image NRS8040T1R4NJGJV
Part Number NRS8040T1R4NJGJV
Manufacturer Taiyo Yuden
Series NR, S Type
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1.4 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 7 A
Current - Saturation (Isat) 10A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 9.1mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 63MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)