Taiyo Yuden NRS8040T2R0NJGJ
Part No.:
NRS8040T2R0NJGJ
Description:
FIXED IND 2UH 6.3A 11.7 MOHM SMD
Inductance:
2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.3 A
Current - Saturation (Isat):
8.1A
DC Resistance (DCR):
11.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order NRS8040T2R0NJGJ on Anpu?
3. Are the NRS8040T2R0NJGJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS8040T2R0NJGJ?
Image NRS8040T2R0NJGJV NRS8040T2R0NJGJ
Part Number NRS8040T2R0NJGJV NRS8040T2R0NJGJ
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 2 µH 2 µH
Tolerance ±30% ±30%
Current Rating (Amps) 6.3 A 6.3 A
Current - Saturation (Isat) 8.1A 8.1A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 11.7mOhm Max 11.7mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 50MHz 50MHz
Ratings AEC-Q200 -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm) 0.157" (4.00mm)