Taiyo Yuden NRS8040T3R3NJGJ
Part No.:
NRS8040T3R3NJGJ
Description:
FIXED IND 3.3UH 4.9A 19.5MOHM SM
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.9 A
Current - Saturation (Isat):
6.4A
DC Resistance (DCR):
19.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
34MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)
1. How to order NRS8040T3R3NJGJ on Anpu?
3. Are the NRS8040T3R3NJGJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS8040T3R3NJGJ?
Image NRS8040T3R3NJGJ
Part Number NRS8040T3R3NJGJ
Manufacturer Taiyo Yuden
Series NR, S Type
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.9 A
Current - Saturation (Isat) 6.4A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 19.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 34MHz
Ratings -
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)