Taiyo Yuden QVS212CG620JDHT
Part No.:
QVS212CG620JDHT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuQVS212CG620JDHT.pdf
Description:
CAP CER 62PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
62 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order QVS212CG620JDHT on Anpu?
3. Are the QVS212CG620JDHT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QVS212CG620JDHT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image QVS212CG620JDHT
Part Number QVS212CG620JDHT
Manufacturer Taiyo Yuden
Series V
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 62 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)