TDK Corporation C1005JB1A155M050BC
Part No.:
C1005JB1A155M050BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuC1005JB1A155M050BC.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 10V JB 0402
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
JB
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1005JB1A155M050BC on Anpu?
3. Are the C1005JB1A155M050BC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1005JB1A155M050BC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C1005JB1A155M050BC
Part Number C1005JB1A155M050BC
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient JB
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)