TDK Corporation FA24X7R1H225KRU06
Part No.:
FA24X7R1H225KRU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuFA24X7R1H225KRU06.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FA24X7R1H225KRU06 on Anpu?
3. Are the FA24X7R1H225KRU06 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA24X7R1H225KRU06?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FA24X7R1H225KRU06
Part Number FA24X7R1H225KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)