Texas Instruments LM43600PWP
Part No.:
LM43600PWP
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM43600PWP.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
28V
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order LM43600PWP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM43600PWP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM43600PWP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM43600PWP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM43600PWP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LM43600PWP pin diagram, LM43600PWP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM43600PWPR LM43600PWPT LM43600PWP
Part Number LM43600PWPR LM43600PWPT LM43600PWP
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck
Output Type Adjustable Adjustable Adjustable
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 3.5V 3.5V 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V 1V 1V
Voltage - Output (Max) 28V 28V 28V
Current - Output 500mA 500mA 500mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz 200kHz ~ 2.2MHz 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)