Texas Instruments LM43600QPWPRQ1
Part No.:
LM43600QPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM43600QPWPRQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
28V
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order LM43600QPWPRQ1 on Anpu?
3. Are the LM43600QPWPRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM43600QPWPRQ1?
Image LM43600QPWPRQ1
Part Number LM43600QPWPRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)