Texas Instruments LM43601QPWPRQ1
Part No.:
LM43601QPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM43601QPWPRQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Package/Case:
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
28V
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order LM43601QPWPRQ1 on Anpu?
3. Are the LM43601QPWPRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM43601QPWPRQ1?
Image LM43601QPWPRQ1
Part Number LM43601QPWPRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 1A
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)