Texas Instruments LM43602QPWPRQ1
Part No.:
LM43602QPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM43602QPWPRQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP
Package/Case:
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
28V
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order LM43602QPWPRQ1 on Anpu?
3. Are the LM43602QPWPRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM43602QPWPRQ1?
Image LM43602QPWPRQ1
Part Number LM43602QPWPRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 2A
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)