Texas Instruments LM43603DSUT
Part No.:
LM43603DSUT
Package:
16-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLM43603DSUT.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A 16SON
Package/Case:
16-VFDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
28V
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
16-SON (4x5)
1. How to order LM43603DSUT on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM43603DSUT is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM43603DSUT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM43603DSUT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM43603DSUT.
Image LM43603DSUT
Part Number LM43603DSUT
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 16-VFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 3A
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)