Texas Instruments LM46000QPWPTQ1
Part No.:
LM46000QPWPTQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM46000QPWPTQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
28V
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order LM46000QPWPTQ1 on Anpu?
3. Are the LM46000QPWPTQ1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM46000QPWPTQ1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM46000QPWPTQ1
Part Number LM46000QPWPTQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)