Texas Instruments LM53600NQDSXTQ1
Part No.:
LM53600NQDSXTQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLM53600NQDSXTQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 650MA 10WSON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
10-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.8V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
650mA
Frequency - Switching:
2.1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-WSON (3x3)
1. How to order LM53600NQDSXTQ1 on Anpu?
3. Are the LM53600NQDSXTQ1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM53600NQDSXTQ1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM53600NQDSXTQ1
Part Number LM53600NQDSXTQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 10-WFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.8V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 650mA
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)