Texas Instruments LM53602AMPWPR
Part No.:
LM53602AMPWPR
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM53602AMPWPR.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP
Package/Case:
Output Type:
Adjustable
Voltage - Input (Min):
3.9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
10V
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
2.1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order LM53602AMPWPR on Anpu?
3. Are the LM53602AMPWPR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM53602AMPWPR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM53602AMPWPR.
Image LM53602AMPWPR
Part Number LM53602AMPWPR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) 10V
Current - Output 2A
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)