Texas Instruments LM53602AQPWPRQ1
Part No.:
LM53602AQPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM53602AQPWPRQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP
Package/Case:
Output Type:
Adjustable
Voltage - Input (Min):
3.9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
6V
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
2.1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order LM53602AQPWPRQ1 on Anpu?
3. Are the LM53602AQPWPRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM53602AQPWPRQ1?
Image LM53602AQPWPRQ1
Part Number LM53602AQPWPRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) 6V
Current - Output 2A
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)