Texas Instruments LM8801XUE-1.82/NOPB
Part No.:
LM8801XUE-1.82/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLM8801XUE-1.82/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.82V 600MA 6DSBGA
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.3V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.82V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
6MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-DSBGA
1. How to order LM8801XUE-1.82/NOPB on Anpu?
3. Are the LM8801XUE-1.82/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM8801XUE-1.82/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM8801XUE-1.82/NOPB
Part Number LM8801XUE-1.82/NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.3V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.82V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 6MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)