Texas Instruments LMR34206FSC3RNXRQ1
Part No.:
LMR34206FSC3RNXRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
12-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuLMR34206FSC3RNXRQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 600MA 12VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
12-PowerVFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.2V
Voltage - Input (Max):
42V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
2.1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
12-VQFN-HR (3x2)
1. How to order LMR34206FSC3RNXRQ1 on Anpu?
3. Are the LMR34206FSC3RNXRQ1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMR34206FSC3RNXRQ1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LMR34206FSC3RNXRQ1
Part Number LMR34206FSC3RNXRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 12-PowerVFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.2V
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)