Texas Instruments LMR36006AQRNXRQ1
Part No.:
LMR36006AQRNXRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
12-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuLMR36006AQRNXRQ1.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 600MA 12VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
12-PowerVFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.2V
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
60V
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
400kHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
12-VQFN-HR (3x2)
1. How to order LMR36006AQRNXRQ1 on Anpu?
3. Are the LMR36006AQRNXRQ1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMR36006AQRNXRQ1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LMR36006AQRNXRQ1
Part Number LMR36006AQRNXRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 12-PowerVFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.2V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 60V
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 400kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)