Texas Instruments LMR36006CRNXR
Part No.:
LMR36006CRNXR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
12-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuLMR36006CRNXR.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 600MA 12VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
12-PowerVFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.2V
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
60V
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
2.1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
12-VQFN-HR (3x2)
1. How to order LMR36006CRNXR on Anpu?
3. Are the LMR36006CRNXR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMR36006CRNXR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LMR36006CRNXR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LMR36006CRNXR
Part Number LMR36006CRNXR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 12-PowerVFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.2V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 60V
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)