Texas Instruments LMR36500F3RPER
Part No.:
LMR36500F3RPER
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
9-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuLMR36500F3RPER.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ/1V 50MA 9VQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
9-PowerVFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.6V
Voltage - Input (Max):
65V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
16V
Current - Output:
50mA
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
9-VQFN-HR (2x2)
1. How to order LMR36500F3RPER on Anpu?
3. Are the LMR36500F3RPER price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMR36500F3RPER?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LMR36500F3RPER
Part Number LMR36500F3RPER
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 9-PowerVFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.6V
Voltage - Input (Max) 65V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 16V
Current - Output 50mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C