Texas Instruments LMR36500P5RPER
Part No.:
LMR36500P5RPER
Datasheet:
AnpuLMR36500P5RPER.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ/1V 50MA 9VQFN
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Min):
3.6V
Voltage - Input (Max):
65V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V (5V)
Voltage - Output (Max):
16V
Current - Output:
50mA
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
9-VQFN-HR (2x2)
1. How to order LMR36500P5RPER on Anpu?
3. Are the LMR36500P5RPER price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMR36500P5RPER?
Image LMR36500P5RPER
Part Number LMR36500P5RPER
Topology Buck
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.6V
Voltage - Input (Max) 65V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V (5V)
Voltage - Output (Max) 16V
Current - Output 50mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C