Texas Instruments LMR36502F3RPER
Part No.:
LMR36502F3RPER
Package:
9-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuLMR36502F3RPER.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ/1V 150MA 9VQFN
Series:
LMR3650x
Package/Case:
9-PowerVFQFN
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Min):
3.6V
Voltage - Input (Max):
65V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
16V
Current - Output:
150mA
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
9-VQFN-HR (2x2)
1. How to order LMR36502F3RPER on Anpu?
3. Are the LMR36502F3RPER price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMR36502F3RPER?
Image LMR36502F3RPER
Part Number LMR36502F3RPER
Manufacturer Texas Instruments
Series LMR3650x
Package/Case 9-PowerVFQFN
Topology Buck
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.6V
Voltage - Input (Max) 65V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 16V
Current - Output 150mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)