Texas Instruments LMR36503R5URPER
Part No.:
LMR36503R5URPER
Datasheet:
AnpuLMR36503R5URPER.pdf
Description:
IC REG BUCK 5V 300MA 9VQFN
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Min):
3.6V
Voltage - Input (Max):
65V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
300mA
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
9-VQFN-HR (2x2)
1. How to order LMR36503R5URPER on Anpu?
3. Are the LMR36503R5URPER price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMR36503R5URPER?
Image LMR36503R5URPER
Part Number LMR36503R5URPER
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.6V
Voltage - Input (Max) 65V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 300mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)