Texas Instruments LMS5258MF-1.2/NOPB
Part No.:
LMS5258MF-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.20V @ 100µA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
10 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order LMS5258MF-1.2/NOPB on Anpu?
3. Are the LMS5258MF-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMS5258MF-1.2/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LMS5258MF-1.2/NOPB LMS5258MFX-1.2/NOPB
Part Number LMS5258MF-1.2/NOPB LMS5258MFX-1.2/NOPB
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
Series - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.20V @ 100µA 0.20V @ 100µA
Current - Output 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA 1 µA
Current - Supply (Max) 10 µA 10 µA
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C