Texas Instruments LP2985AIBPX-2.8/NOPB
Part No.:
LP2985AIBPX-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
5-VFBGA
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5USMD
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
5-VFBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.58V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
45dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-µSMD (0.93x1.11)
1. How to order LP2985AIBPX-2.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP2985AIBPX-2.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2985AIBPX-2.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2985AIBPX-2.5/NOPB LP2985AIBPX-2.8/NOPB LP2985AIBPX-5.0/NOPB
Part Number LP2985AIBPX-2.5/NOPB LP2985AIBPX-2.8/NOPB LP2985AIBPX-5.0/NOPB
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - -
Package/Case 5-VFBGA 5-VFBGA 5-VFBGA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 2.8V 5V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA 95 µA 95 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA
PSRR 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C