Texas Instruments REG1117FA1.8KTTTG3
Part No.:
REG1117FA1.8KTTTG3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuREG1117FA1.8KTTTG3.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 1A DDPAK/TO263-3
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.55V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
62dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-3)
1. How to order REG1117FA1.8KTTTG3 on Anpu?
3. Are the REG1117FA1.8KTTTG3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of REG1117FA1.8KTTTG3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image REG1117FA1.8KTTTG3
Part Number REG1117FA1.8KTTTG3
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.55V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 62dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C