Texas Instruments TL750L10QD
Part No.:
TL750L10QD
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
Datasheet:
AnpuTL750L10QD.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2 mA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Supplier Device Package:
1. How to order TL750L10QD on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that TL750L10QD is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the TL750L10QD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TL750L10QD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TL750L10QD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TL750L10QD pin diagram, TL750L10QD datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TL750L10QDR TL750L10QD
Part Number TL750L10QDR TL750L10QD
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
Series - -
Package/Case - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V 10V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA 0.6V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 2 mA 2 mA
Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA
PSRR 65dB (120Hz) 65dB (120Hz)
Control Features - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C