Texas Instruments TL750L10QLP
Part No.:
TL750L10QLP
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
Datasheet:
AnpuTL750L10QLP.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2 mA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Supplier Device Package:
1. How to order TL750L10QLP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that TL750L10QLP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the TL750L10QLP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TL750L10QLP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TL750L10QLP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TL750L10QLP
Part Number TL750L10QLP
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case -
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 2 mA
Current - Supply (Max) 12 mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature 0°C ~ 125°C