Texas Instruments TL750L12QD
Part No.:
TL750L12QD
Datasheet:
AnpuTL750L12QD.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2 mA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order TL750L12QD on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that TL750L12QD is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the TL750L12QD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TL750L12QD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TL750L12QD.
7.How to contact us to get technical supports, such as TL750L12QD pin diagram, TL750L12QD datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TL750L12QD
Part Number TL750L12QD
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case -
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 2 mA
Current - Supply (Max) 12 mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature 0°C ~ 125°C