Texas Instruments TLV705285YFPT
Part No.:
TLV705285YFPT
Package:
4-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuTLV705285YFPT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 4DSBGA
Package/Case:
4-XFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
315 µA
PSRR:
80dB ~ 55dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DSBGA
1. How to order TLV705285YFPT on Anpu?
3. Are the TLV705285YFPT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV705285YFPT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TLV705285YFPT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TLV705285YFPT
Part Number TLV705285YFPT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 4-XFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 315 µA
PSRR 80dB ~ 55dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)