Texas Instruments TLV755185PDQNR
Part No.:
TLV755185PDQNR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuTLV755185PDQNR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 500MA 4X2SON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
52dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-X2SON (1x1)
1. How to order TLV755185PDQNR on Anpu?
3. Are the TLV755185PDQNR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV755185PDQNR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TLV755185PDQNRM3 TLV755185PDQNR
Part Number TLV755185PDQNRM3 TLV755185PDQNR
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
Series - -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V 1.85V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 500mA 0.4V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA 40 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 52dB (1kHz ~ 1MHz) 52dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features Current Limit, Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)