Texas Instruments TPS543B22RYSR
Part No.:
TPS543B22RYSR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
17-PowerWFQFN
Datasheet:
AnpuTPS543B22RYSR.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 20A 17WQFN
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SWIFT™
Package/Case:
17-PowerWFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.5V
Voltage - Output (Max):
7V
Current - Output:
20A
Frequency - Switching:
500kHz, 750kHz, 1MHz, 1.5MHz, 2.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
17-WQFN-FCRLF (2.5x4.5)
1. How to order TPS543B22RYSR on Anpu?
3. Are the TPS543B22RYSR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS543B22RYSR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS543B22RYSR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS543B22RYSR
Part Number TPS543B22RYSR
Manufacturer Texas Instruments
Series SWIFT™
Package/Case 17-PowerWFQFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.5V
Voltage - Output (Max) 7V
Current - Output 20A
Frequency - Switching 500kHz, 750kHz, 1MHz, 1.5MHz, 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)